2017-09-12

Lopp 1.
1. 6 Dynamite Maxi – Sundholm Dan
2. 5 The Wish – Stolt Karl
3. 1 Majors Estelle – Gustafsson Conny

Tempo.
Första 500m: 1.50
1000m: 1.50
Sista 500m: 1.33
Km. Tid: 1.44,9


Lopp 2.
1. 4 Amelia Simoni (DK) – Sundholm Dan
2. 3 The Mission –  Stolt Karl
3. 6 Harvey Boko – Christian Persson

Tempo.
Första 500m: 1.31
1000m: 1.30
Sista 500m: 1.14,8
Km. Tid: 1.23,5


Lopp 3.
1. 1 Quidditch C.D – Gustafsson Pontus
1. 2 Golden Wink –  Tommy Eriksson
(Dött lopp)

Tempo.
Första 500m: 1.32
1000m: 1.28
Sista 500m: 1.14
Km. Tid: 1.22,5

2017-08-29

Lopp 1.
1. 3 Brottarn – Lars Bratell
2. 2 Text Me Back – Tommy Eriksson
3. 7 Four Fifty – Olof Thorson

Tempo.
Första 500m: 1.48
1000m: 1.46
Sista 500m: 1.28
Km. Tid: 1.42,5


Lopp 2.
1. 5 Manstone´s Future – Patrik Rask
2. 1 Chocolate Dust –  Kenth Eliasson
3. 4 Amelia Simoni (DK) – Dan Sundholm

Tempo.
Första 500m: 1.28
1000m: 1.28
Sista 500m: 1.17
Km. Tid: 1.23


Lopp 3.
1. 4 Mattole – Håkan Borg
2. 6 Golden Wink –  Tommy Eriksson
3. 5 Santana Grif (IT) – Patrik Rask

Tempo.
Första 500m: 1.27
1000m: 1.25
Sista 500m: 1.17,5
Km. Tid: 1.19,2

2017-08-15

Lopp 1.
1. 5 Texme Bat – Lars Bratell
2. 2 Nille Sånna – Malin Larsson
3. 1 Dynamite Maxi – Dan Sundholm (Annika Axelsson)

Tempo.
Första 500m: 1.50
1000m: 1.50
Sista 500m: 1.33,2
Km. Tid: 1.43,5


Lopp 2.
1. 9 Cicon – Hans Adler
2. 10 The Black Girl –  Karl Stolt
3. 6 Chocolate Dust – Kenth Eliasson

Tempo.
Första 500m: 1.31
1000m: 1.28,6
Sista 500m: 1.17,5
Km. Tid: 1.21,5


Lopp 3.
1. 1 Sverkets Hustler – Karl Stolt (Jan Höglund)
2. 3 Finest –  Anders Christiansson (Suzanne Klaamas)
3. 6 Genghis Khan – Gerry Korman

Tempo.
Första 500m: 1.22
1000m: 1.22
Sista 500m: 1.13
Km. Tid: 1.19,5

Propositioner Bygdetrav

Åby B-tränarförenings Bygdetrav 26/8
Anmälan skall ske till Åby på tel. 031 – 706 66 10 senast 23/8

Prop. 1 – CW Entreprenad
Högst 25.000 kr.
Tillägg 20m vid 1 kr, 40m vid 8 001 kr.
2140 m. Voltstart.
Pris: 1 500-1000-500-300-200 kr.

Prop. 2 – Månselyckans Entreprenad
Högst 90.000 kr.
Tillägg 20m vid 30 001 kr.
2140 m. Voltstart.
Pris: 2 000-1000-500-300-200 kr.

Prop. 3 – Remo Bygg
Högst 210.000 kr.
Tillägg 20m vid 75 001 kr.
2140 m. Voltstart.
Pris: 1 500-1000-500-300-200 kr.

Prop. 4 – Åby B-tränar- och Montéförenings vandringspris
Högst, alla.
Tillägg 20m vid 150 001 kr, 40m vid 450 001 kr, 60m vid 1 350 001 kr.
2140 m. Voltstart.
Pris: 1 500-1000-500-300-200 kr.

Prop. 5 – Agria Montélopp
Högst, alla. Monté.
Tillägg 20m vid 80 001 kr, 40m vid 240 001 kr, 60m vid 750 001 kr.
2140 m. Voltstart.
Pris: 1 500-1000-500-300-200 kr.

Bygdetrav 2017

Efter att blivit tvungna att ställa in Bygdetravet i Juni har vi nu hittat ett nytt datum… 26:e augusti är dagen ni ska markera i era kalendrar.

Propparna kommer att publiceras här på hemsidan och på Facebook.

Håll utkik!

Välkommen

Välkommen till Åby’s B-tränar- och Montéförening!
Vi jobbar hela tiden för att medlemmarna ska få så bra som möjligt. Vi arbetar för dina rättigheter.
Vi anordnar också en del resor till banor i våra grannländer men även inom Sveriges gränser. Allt till ett mycket fördelaktigt pris för er, medlemmar.
Vi anordnar också provlopp varannan tisdag under vår och höst. Du kan sedan se ditt lopp via vår youtube-kanal.

välkommen

2017-05-23

Lopp 1.
1. 7 Piney Trotter – Roser Ronny a
2. 9 Tombo Money Maker – Svarén Ann-Christin
3. 3 Tiponi – Borg Håkan (Karlsson Sture) a

Tempo.
Första 500m: 1.28
1000m: 1.25
Sista 500m: 1.14,5
Km. Tid: 1.20,5

2017-05-08

Lopp 1.
1. 5 Shellbys Rubin – Danielsson Owe
2. 1 Ferman Boko – Stenson Leif
3. 7 Fastnäs – Borg Håkan

Tempo.
Första 500m: 1.30
1000m: 1.28
Sista 500m: 1.18
Km. Tid: 1.24


Lopp 2.
1. 3 Allyhills Zoriano – Gustafsson Conny
2. 2 Adamcadabra –  Gustafsson Pontus
3. 4 Azzar Norhd – Christiansson Anders

Tempo.
Första 500m: 1.25
1000m: 1.20
Sista 500m: 1.14
Km. Tid: 1.17,2

2017-04-25

Lopp 1.
1. 6 Grainfield Ace – Jonas Oscarsson (Heiskanen Veijo)
2. 4 Adamcadabra – Pontus Gustafsson a
3. 1 Jessica Pride – Antonsson Kenneth a

Tempo.
Första 500m: 1.29
1000m: 1.26,5
Sista 500m: 1.17
Km. Tid: 1.22,5


Lopp 2.
1. 9 Robin K – Andersson Leif a
2. 4 Vanessa Fairway –  (Eriksson Torbjörn) a
3. 11 Rapid on Line – Gustafsson Janette a

Tempo.
Första 500m: 1.25
1000m: 1.20
Sista 500m: 1.14
Km. Tid: 1.17,2