Resultat Bygdetrav

2016

Lopp 1

Remo Bygg Lopp

2140m. V

Pl. Nr. Häst Kusk Km. Tid
1 1 Linges Glide Lars-Åke Bergström 1.23,0
2 3 Angel Aid Göran Larsson 1.23,3
3 2 Dynamite Cookie Dan Sundholm 1.23,3
4 4 Fastnät Håkan Borg 1.23,5
5 5 Lina Eagle Anders Christiansson dgg

Strukna:

Lopp 2

Månselyckans lopp

2140m. V

Pl. Nr. Häst Kusk Km. Tid
1 1 Forrest Anders Christiansson 1.19,9,0
2 4 Hot Collection Madelene Hebestreit 1.19,7
3 2 Chilli Jordan Roland Rutgersson 1.19,8
4 5 Mr Va Bene Gerry Korman 1.20,0
5 3 Sladdie Roy Lykkeberg 1.20,2
6 6 Heaven H.C. Kee Marcello 1.20,6

Strukna:

Lopp 3

CW Entreprenads lopp

2140m. V

Pl. Nr. Häst Kusk Km. Tid
1 6 Genghis Khan Gerry Korman 1.17,0
2 3 Such a Surprise (DK) Elin Gustafsson 1.17,3
3 5 Rythm and Blues Mirva Aho 1.17,4
4 1 Snoopy Ronny Wahlqvist 1.18,1
5 8 Flash the Victory Liz Torin 1.17,5
6 2 Thriller (DK) Joakim Granlund 1.17,8

Strukna:
4. Miracle Fighter – Elin Gustafsson
7. Photo Hudson – Malin Asklund

Lopp 4

Åby B-tränar- och Montéförenings vandringspris

2140m. V

Pl. Nr. Häst Ryttare Km. Tid
1 Nahar Isabella Bergh 1.13,3
2 2 Sputnik Bert Ringblom 1.15,9
3 7 Quantum Striking Elias Carlsson 1.16,0
4 8 Johan Chou Pontus Gustafsson 1.15,5
5 5 Stardust Lady Daniel Karlsson 1.16,2
6 3 Bring Me Staro Patrik Österberg 1.15,9
7 6 Trick Express Tomas Andersson 1.16,4g
8 4 Lady Lane Fame Lovisa Reftel 1.16,7
9 9 Centro Patrik Sjöberg 1.16,7

Strukna:
Hottinytimothy – Madelene Hebestreit

Lopp 5

Garbi Produkters lopp

2140m. V

Pl. Nr. Häst Ryttare Km. Tid
1 6 Knick Ovel Malin Andersson 1.19,3
2 3 Bernadot Queen (NL) Moa Nilsson 1.22,0
3 4 Red Hawk Elin Jansson 1.22,3
4 2 Design Ribb Johanna Good 1.22,5
5 1 Selma Dream Elin Gustafsson ug

Strukna:
Prosuit V.J. –

2015

Resultat saknas

2014

Lopp 1

Citytravet 14 aug. Lopp

2140m. V

Pl. Nr. Häst Ryttare Km. Tid
1 End of Discussion Tony Löfqvist 1.19,4
2 Epona Wink Tommy A Eriksson
3 Strong Connection Christian Reinestedt
4 Corino Pride Emma Nabbing
5 Maybe My Nugget Linda Niklasson
6 Puisseguin Thomas Aurell
7 Making Kosing Frida Widholm

Strukna: Liva Bore – Christian Cracchiolo
Vunnet med:

Lopp 2

Benny Henriksson´s Minneslopp

2140m. V

Pl. Nr. Häst Kusk Km. Tid
1 Botox de I´lton Malin Andersson 1.20,0
2 Leonas Kaksi Elin Jansson
3 Mazada Frida Persson

Strukna: New Esterel – Fredrik Jonsson
Vunnet med:

Lopp 3

Åby Ridsports lopp

2140m. V

Pl. Nr. Häst Kusk Km. Tid
1 Willgo Mimmi Averdal 1.18,7
2 French Flair Joakim Eriksson
3 Flowmate Sven Rudqvist
4 Influence Lovisa Restel
5 Staro Helle Christian Persson
6 High Flying Maria Elfstrand
7 Li Allegretto Patrik Rask
8 Greylines Pascall Mats C Nilsson

Strukna: Charlotte Palema – Göran Berlin
Vunnet med:

Lopp 4

Åby B-tränar- och Montéförenings vandringspris

2140m. V

Pl. Nr. Häst Ryttare Km. Tid
1 Tell You Off Maria Elfstrand 1.16,8
2 Zeb Taileater Dan Sundholm
3 Robin K Leif Andersson
4 Benny Palema Tony Löfqvist
5 Catch It Anders Christiansson
6 Raskens Ida Patrik Rask
7 Ola Palema Charlotta Blomqvist

Strukna: Zacke Briljant – Liselotte Björkman
Vunnet med:

2013

Lopp 1 Naturnäras lopp Kat a 1140 m
Plac Namn Kusk
1 3  Polia Odenman k
2 4  Bararps Brilliant Djupedal L
3 2  Tindra Brilliant Nilsson M
4 1  Conny Bergsvald A
5 6  Gnist.Magic Future Oscarsson j
6 5  Farmens Racer Björk E
Lopp 2 Åby B-Trånar o Monteförens lopp 2140 m  Högst 40000:- Tillägg 20 m vid 15000  tid 1,20
Plac Namn
1 10  Corina Pride Björnholm E
2 5  Exoticus Österberg P
3 9  T.P.Cornelia Svaren A
4 1  Franciois Loss Falk L
5 4  Liva Bore Cracchiolo C
6 3  Alfrida Dream Gustavsson C
7 6  Epona Wink Loden I
8 2  Major Vacation Gustavsson J
tid 1.20  F 500 1.24  100 m 1.25  Sista 500 1,19
Lopp 3 Åby Ponnyförenings Lopp   Kat B 1640 m
Plac Namn
1 1  Josefin K Cristensson P
2 4  Millimeter Börjesson M
3 2  Gusten Olsson K
4 7  Melvitrottis Köhlin E
5 5  Batens C.H. Olsson A
6 3  Lojstamille Bergevald A
7 6  Vaggle Nilsson M
Lopp  4 Agrias Lopp  2140 mHögst 125000 Tilläg vid 50000 dist 1,20 f 500 1,24 1000m 1,25
Plac Namn
1 9  Zeb Taileater Sundholm Dan
2 1  Absolut Royal Rutgersson R
3 4  Clint Estcho Gustavsson T
4 10  Charman S.G. Cristiansson A
5 8  Slim Olsson L
6 7  Barkhults Officer Larsson A
7 2  Snutte Boy Vartiainen K
8 6  Influence Norin G
Lopp 5 Svelands Monte  2140 m  tid 1,16,5 f 500 1,20 f 1000 1,20 sista 500 1,14
Plac Namn
1 6  Power Victory Pettersson E
2 5  Santrick Olsson G
Lopp 6 Åby Travhästägareförenings Lopp 2140 m Tillägg 20 m vid 100000 :- 40 m vid 250000:-
tid 1,17,8 f 500 m 1,22 f 1000 1,19 sista 500m 1,16,5
Plac Namn
1 1  Gärdet Pavarotti Cracchiolo C
2 3  Attitude Pelini Gustavsson C
3 5  H.B. Party Uhrberg O
4 8  B.Smoked Isberg V
5 9  Raccroc Wahlqvist R
6 7  Eva Bora Oscarsson J
7 2  Elektra Tånga Rudqvist S
8 6  Greenhills Sandy Nilsson M

 

2012

Lopp 1

Hippos Foder / Naturnäras Lopp
Ponnylopp Kat.B

1640m.

Pl. Nr. Häst Ryttare Km. Tid
1 5 Batens C.H Klas Olsson 2.08,9
2 2 Gusten Linn Risedal 2.22,0
3 4 Glorias Lucern Linda Höög 2.15,7
4 7 Rosenhälls Mawerik Erika Köhlin 2.23,4
5 3 Millimeter Manne Börjesson 2.23,4
6 1 Endre Lisa Svensson 2.27,5
7 6 Fiffilura Therese Malmgren 2.17,8

Strukna:
Vunnet med: 2 längder

 

Lopp 2

Åby B-tränar- & Montéförenings lopp

2140m.

Pl. Nr. Häst Kusk Km. Tid
1 5 Finish Brandon Tord T Zackrisson 1.19,9
2 1 Elin the Flyer Emil Wulcan 1.20,6
3 3 Absolut Royal Conny Gustafsson 1.20,7
4 7 Epic Victoria Karl Stolt 1.20,7
5 6 William Trick Linnea Granhage 1.20,7
6 9 Charlotte Palema Göran Berlin 1.20,9
7 11 Corino Pride Catrin Edrud 1.20,4
8 14 Denco´s Lady Lassi Dan Sundholm 1.20,4
9 13 Clint Eastcho Janette Gustafsson 1.20,5
10 10 Ofir Bork Gerry Korman 1.21,9
11 4 Let Us Pray Malin Asklund 1.23,3
u 2 Will Olas Aurora Fredrik Boman

Strukna: 8 Bettan Nobell, 12 Kapten Chip
Vunnet med: Många längder


 

Lopp 3

Monté

 

2140m.

Pl. Nr. Häst Kusk Km. Tid
1 6 Art On Line Iina Aho 1.21,1
2 2 Monitimes Malin Andersson 1.22,1
3 1 Extremes Fighter Sophia Jacobsen 1.22,9
4 5 Bolets Felix Annie Larsson 1.21,7
5 4 Jolly de Brest Alicia Jakobsson 1.25,1
6 3 Hambo Lloyd Erica Segernäs 1.26,9

Strukna:
Vunnet med: 1,5 längd

 

Lopp 4

Åby Ponnyförenings Lopp
Ponnylopp Kat.A

1640m.

Pl. Nr. Häst Kusk Km. Tid
1 2 Bårarps Braveheart Erika Köhlin 3.00,1
2 1 Polia Karolina Odenman 3.14,0
3 4 Ullrika Emm Helene Dellenfalk 2.52,3
4 8 Allgunnens Öken Lisa Svensson 3.12,4
5 7 Allgunnens Ädel Evelina Björk 3.17,9
6 5 Gnist.Magic Future Jonas M Oscarsson 3.18,1
7 6 Hagdala Lara Croft Reza Amina 3.21,5
u 3 Dina Rex Therese Malmgren

Strukna:
Vunnet med: 2 längder


 

Lopp 5

Åby Hästägarförenings Lopp

2140m.

Pl. Nr. Häst Ryttare Km. Tid
1 1 Acke Pride Conny Gustafsson 1.18,7
2 8 Lovely Bore Emelie Johansson 1.18,1
3 7 Making Kosing Frida Widholm 1.18,4
4 4 Vikens Maestro Emil Wulcan 1.18,4
5 5 Influence Emma Nilsson 1.18,6
6 11 Kiki Fame Göran Berlin 1.19,4
7 6 Epic Diva Linda Sarnet 1.19,6
8 9 T.X. Victory Langseth Michelle 1.19,7
9 3 Gimli Rock Owe Hjalmarsson 1.21,4
10 2 Nenanas Stella Fredik Boman 1.22,0
11 10 Robe Launcher Rebecca Nyström 1.22,2

Strukna:
Vunnet med: 1 längd


 

Lopp 6

Agrias Lopp
Monté

 

2140m.

Pl. Nr. Häst Kusk Km. Tid
1 4 Ry Cooder Sophia Jacobsen 1.21,3
2 5 Backens Fine Pine Erica Segernäs 1.26,8
3 1 Neons Winner Malin Asklund 1.28,9
dg 3 Ricky Iina Aho

Strukna: 2 Splendid Chic, 6 Ilona L.S
Vunnet med: Många längder

 

Lopp 7

Åby Travsällskaps Lopp
Åby Bygdetravs Vandringpris 

2140m.

Pl. Nr. Häst Kusk Km. Tid
1 4 H.B. Party Oscar Uhrberg 1.17,6
2 6 Dad´s Launcher Roland Rutgersson 1.16,9
3 5 Just Face Olof Thorsson 1.17,8
4 8 Nouvelle Pontus Jennifer Persson 1.17,5
5 7 Majors Snapscho Tord Gustafsson 1.17,5
6 3 M.T. in Flames Kent Magnusson 1.18,3
7 11 Manchester Linnea Granhage 1.17,8
8 1 Move Closer Josefine Kähäri 1.19,4
9 10 The Good Boy Gerry Korman 1.18,9
u 2 Kaizer Ping Linnea Falk

Strukna: 9 Benny Palema
Vunnet med: 1 längd

 

Lopp 8

Ponnylopp
Kat. B Monté 

Grundtid 2:22 med frihandicap

1640m.

 

Pl. Nr. Häst Kusk Km. Tid
1 Melvintrottis Melissa Ajdukovic
2 Fiffilura Therese Malmgren
3 Glorias Lucern Linda Höög
4 Rosenhälls Mawerik Erika Köhlin

Målfoto saknas.

2011

Lopp 1

Agrias Lopp
Monté

2140m.

Pl. Nr. Häst Ryttare Km. Tid
1 7 Underworld Dreams Elinor Pettersson 23,5
2 2 Flying Angel Jenny Glans 23,9
3 4 Anna Lisa Rocket Amanda Höynä 25,6
4 1 Neons Winner Malin Asklund 28,1
5 Beauty Beth Liza Kinle 36,6
6 3 Flingeling Ronja Ekstedt 38,5

 

Lopp 2

Åby Travhästägareföreningens Lopp

 

2140m.

Pl. Nr. Häst Kusk Km. Tid
1 2 Savignola Paolina Daniel Karlsson 21,8
2 5 Massana Macay Jan L Klang 22,0
3 9 Lady Lane Fame Per-Emil Henriksson 21,3
4 1 Ofir Bork Gerry Korman 22,3
5 8 Canisto Lennart Andersson 21,6
6 4 Clint Eastcho Conny Gustafsson 22,4
7 7 Darla East Mats C Nilsson 24,4
8 6 Red I.B.S. Michaela Kajrud 26,2

 

Lopp 3

Åby Damklubbs Lopp
Ponnylopp Kat A

1640m.

Pl. Nr. Häst Kusk Km. Tid
1 7 Rosenhälls Mawerik Erika Köhlin 2.01,2
2 8 Mappe Ts Melissa Ajdukovic 2.01,8
3 9 Linnet Trottis Julia Gustavsson
4 5 Trollslända Emelie Höög 2.08,5
5 2 Glorias Lucern Linda Höög 2.17,4
6 3 Dipus Josefin Lund 2.12,7
7 4 Batens C.H. Klas Olsson 2.14,4
8 6 Melvintrottis Karolina Kjellberg 2.11,7
9 1 Baron Alex Ida Lindström 2.29,3

 

Lopp 4

Amatörföreningens Lopp
Åby Bygdetravs Vandringspris

2140m.

Pl. Nr. Häst Kusk Km. Tid
1 2 Influence Sandra Jaakkola 17,9
2 5 Image Globe Jan L Klang 18,1
3 9 Julia Dream Conny Gustafsson 17,5
4 8 Jerns Sunlight Louise Pettersson 17,5
5 4 Epic Diva Jennifer L Oscarsson 18,3
6 3 Making Kosing Lisette Olsson 18,7
7 10 T.X. Victory Robin Hebestrait 18,4
8 6 Bara Kristin Michaela Kajrud 20,7
9 1 H.M.L. One Hans Lääs 20,7
u 7 Börtas Lady Gerry Korman

 

Lopp 5

Åbytravets Lopp
Monté

2140m.

Pl. Nr. Häst Ryttare Km. Tid
1 5 Hambo Lloyd Elinor Pettersson 18,7
2 4 Cinnamon Spring Madelene Johansson-Pihl 19,6
3 2 Fasett C.D. Liza Kinle 21,1
4 1 Raskens Ida Jenny Glans 21,4
5 3 Denco’s Lady Lassi Jenny Persson 21,4

 

Lopp 6

Hippos Foder / Naturnäras Lopp

2140m.

Pl. Nr. Häst Kusk Km. Tid
1 1 Barkhults Officer Josefin Kähäri 18,1
2 3 Turbo Express Anders Christiansson 18,2
3 14 Third Time Lucky Elin Evaldsson-Olsson 16,7
4 10 Rydens Dandy Mikko Aho 17,5
5 13 The Good Boy Gerry Korman 16,8
6 9 Barroso Catrin Edrud 17,6
7 8 Mr Morique Jennifer Persson 17,7
8 7 Master Gene Göran Berlin 17,8
9 2 Lovely Bore Emma Svanström 18,6
10 6 Ciel de Provence Daniel Karlsson 18,1
11 5 Nobel Fairway Malin Asklund 20,3
12 4 Victory Pride Ingvar Husar 23,0
13 12 Global Internet Christoffer Pihl

 

Lopp 7

Åby B-tränarförening och Åby Montéförenings Lopp
Ponnylopp Kat.A

1640m.

Pl. Nr. Häst Kusk Km. Tid
1 1 Conny Lisa Svensson 3.13,8
2 5 Bårarps Braveheart Erika Köhlin 2.57,8
3 7 Allgunnens Ädel Karolina Kjellberg
4 2 Polia Karolina Odenman 3.16,6
5 3 Lina VII Helene Dellenfalk 3.17,4

 

Lopp 8

Svelands Lopp
Monté

2140m.

Pl. Nr. Häst Ryttare Km. Tid
1 4 Atlantic Laday Elinor Pettersson 18,9
2 2 Shivan Dragon Malin Asklund 20,6
3 3 Move Closer Angelika Ajdukovic 20,2
4 1 Chill’s Beauty Maria Sjunnesson 21,4
5 5 Bolets Felix Amanda Höjne 22,4

 

2010

Lopp 1

Agrias Lopp
Monté

2140m.

Pl. Nr. Häst Kusk Km. Tid
1 2 Cinnamon Spring Madelene Johansson 19,3
2 1 Scotts Felix Linda Eriksson 19,3
3 8 Wizard Boko Sara Slartman Tell 19,1
4 4 Shivan Dragon Jessica Berlin 20,5
5 7 Euro Bore Josefine Lund 22,1
6 5 Chill´s Beauty Isabella Lindelöw 23,5
7 3 Remy Royal Amanda Höynä 25,7

Vinnare lopp 1
1. 2 Cinnamon Spring – Rygg ledaren, ut i andraspår 450 kvar,
avgjorde knappt men säkert efter en mycket tuff duell, bra!
2. 1 Scotts Felix – Ledningen, fick en elak tryckare mitt i loppet,
fick ge sig den sista biten i en tuff strid.
3. 8 Wizard Boko – Tredje par invändigt, hakade på fullt godkänt
och tog max.

 

Lopp 2

Hästägarföreningens lopp
Olle Goops Vandringspris

2140m.

Pl. Nr. Häst Kusk Km. Tid
1 12 Frenchwoman Bert Ringblom 17,5
2 10 Turbo Express Emil Wulcan 17,5
3 1 M.T. in Flames Ellinor Pettersson 18,4
4 8 Extrems Fighter Marcus Nicklasson 18,9
5 13 Lovely Bore Christoffer P Svensson 18,3
6 15 Marvelous Nugget Liz Thorin 18,8
7 3 Lisa Eastender Conny Gustafsson 19,9
8 14 Ecospopeye Girolamo Cracchiolo 19,2
9 4 Livi Buffon Tommy Eriksson 20,3
10 5 Ofir Bork Daniel Karlsson 20,9
11 7 Linges Diamond Fredrik Berg 21,5
12 11 Annie Cash Sophia Jacobsen 21,0
d 9 Gemma Strike Leif Andersson


Vinnare lopp 2
1. 12 Frenchwoman – Tredje par utvändigt, på i tredjespår 700 kvar,
grepp redan i sista sväng, säkert, mycket bra!
2. 10 Turbo Express – Fjärde par utvändigt, med i tredjespår 700
kvar, fullföljde bra.
3. 1 M.T.In Flames – Tredje par invändigt, ut i andraspår på
slutrundan och höll farten bra.

 

Lopp 3

Ponnylopp Kat A

1140m.

Pl. Nr. Häst Kusk Km. Tid
1 2 Polia Erika Köhlin 3.07,6
2 6 Dino Rex Therese Malmgren 3.06,0
3 8 Glans Jessika Johansson 3.06,6
4 4 Ginger Rebecca Malmgren 3.16,2
5 5 Morientes Isabelle Jarl 3.23,4
6 3 Helida Helene Dellenfalk 3.31,1

Vinnare lopp 3
1. 2 Polia – Drog i ett hårt jämnt tempo och vann på fina 3.06.
2. 6 Dino Rex – Avancerade successivt framåt och kämpade bra som tvåa.
3. 8 Glans – Avancerade successivt framåt och fullföljde bra.

 

Lopp 4

Amatörföreningens Lopp

2140m.

Pl. Nr. Häst Kusk Km. Tid
1 6 Athapascan Håkan Borg 18,5
2 11 T.X Victory Joakim Granlund 17,8
3 5 Influence Marcus Niklasson 18,6
4 14 Yankee Superman Sophia Jakobsen 18,3
5 3 Gothics Nanny Linnéa Falk 19,3
6 7 Making Kosing Emma Tengblad 20,4
7 1 Ry Cooder Christoffer P Svensson 20,5
8 10 Olivia H.J Mikael Kärrstrand 20,1
9 12 Barkhults Officer Marieloise Carlsson 20,1
10 13 Che Bello Malin Asklund 22,1
11 4 L.S.S Protection Christian Cracchiolo 30,5
u 2 Canisto Emil Wulcan
u 8 Special Dream Mathias Alm


Vinnare lopp 4
1. 6 Athapascan – Tog ledningen, galopperade efter 300 meter, kördes
passivt invändigt, fick lucka i andraspår 450 kvar, avslutade mycket
vasst ute i banan och hann fram i sista steget, strålande upphämtning!
2. 11 T.X.Victory – Tredje par utvändigt, på i tredjespår 750 kvar,
ledningen 400 kvar, avslagen sista steget, bra.
3. 5 Influence – Andra par utvändigt, satt kvar, fick fritt i sista
sväng, avslutade bra.

 

Lopp 5

Åbytravets Lopp
Monté

2140m.

Pl. Nr. Häst Kusk Km. Tid
1 4 Global Internet Elinor Pettersson 19,4
2 7 Prince of the Sea Malin Andersson 20,1
3 2 Ilona L.S Kajsa Ljunghager 21,9
4 3 Hambo Lloyd Robin Hebestreit 21,4
5 1 Eminover Sophia Jacobsen 23,0
6 6 Bolets Felix Sara Tell Slartmann 23,2
7 5 Move Closer Moa Andersson 27,2

Vinnare lopp 5
1. 4 Global Internet – Rygg ledaren, fick ledning efter 500 meter,
drog undan och vann säkert.
2. 7 Prince of The Sea – Tredje par invändigt, andraspår 500 kvar,
avslutade bra.
3. 2 Ilona L.S. – Tidig galopp, fint tillbaka med en bra spurt.

 

Lopp 6

Hippos Foder / Naturnäras Lopp

2140m.

Pl. Nr. Häst Kusk Km. Tid
1 6 Eat Them Up Kemp Bert Ringblom 18,4
2 5 Ciel de Provence Daniel Karlsson 18,5
3 4 Eva Bore Jennifer Oscarsson 18,5
4 2 Romeo Fame Tord Gustafsson 18,9
5 1 Go on Southwind Mikael Kärrstrand 23,3
6 3 Del Piero Bob Amanda Löfqwist 23,3

Vinnare lopp 6
1. 6 Eat Them Up Kemp – Rygg ledaren, andraspår 500 kvar, aldrig med
chans förrän 25 meter kvar, ärlig!
2. 5 Ciel de Provance – Ledning, såg fin ut, slagen på linjen, borde
nog ha vunnit.
3. 4 Eva Bore – Tredje par invändigt, andraspår och utknuffad i
tredjespår 300 kvar, avslutade vasst, snabb slutrunda.

 

Lopp 7

Ponnylopp Kat.A

640m.

Pl. Nr. Häst Kusk Km. Tid
1 2 Polia Erika Köhlin 3.06,1
2 4 Dino Rex Therese Malmgren 3.07,1
3 5 Glans Jenny Johansson 3.10,9
4 6 Ginger Rebecca Malmgren 3.15,9
5 3 Helida Helene Dellenfalk 3.29,2

Vinnare lopp 7
1. 2 Polia – Drog undan i ett hårt tempo i ledningen och var aldrig i
fara, överlägsen på nytt!
2. 4 Dino Rex – Ledde jakten på vinnaren och höll farten bra.
3. 5 Glans – Hakade på i jakten på vinnaren och fullföljde fint.

 

Lopp 8

Åbytravets lopp
Monté

2140m.

Pl. Nr. Häst Kusk Km. Tid
1 4 Qesaco Elinor Pettersson 19,7
2 6 Alka Malin Andersson 20,0
3 5 Fasett C.D Liza Kinie 23,8
4 7 Tuff Du Mä Josefine Lund 22,7
5 1 Expensive Pons Kajsa Ljunghager 25,5

Vinnare lopp 8
1. 4 Qesaco – Reds tidigt till ledningen och vann sedan säkert.
2. 6 Alka – Hakade på invändigt och försökte att utmana vinnaren
över upploppet men orkade inte riktigt.
3. 5 Fasett C.D. – Hakade på hyggligt långt bak invändigt men var
aldrig i närheten av segern.

Lopp 9

Svelands Lopp

2140m.

Pl. Nr. Häst Kusk Km. Tid
1 8 The Good Boy Gerry Korman 17,3
2 6 Master Gene Sören Berlin 18,4
3 5 B.C Prime Leader Marcus Niklasson 18,5
4 2 Concorde Tooma Anton Sverre 19,3
5 1 Trust Buster Elinor Pettersson 19,8
6 4 Trick Macay Jan L Klang 19,9

Vinnare lopp 9
1. 8 The Good Boy – Sladdade i kön och fick först upp farten rejält
600 meter från mål, styrdes då ut i tredjespår och kopplade grepp
redan 150 kvar, mycket bra insats, omkring 11 sista halvvarvet ute i spåren!
2. 6 Master Gene – Fjärde par invändigt, ut i andraspår på sista
bortre långsidan, fullföljde mycket positivt.
3. 5 B.C.Prime Leader – Tredje par invändigt, ut i andraspår i sista
sväng, höll farten klart godkänt.